Wniosek o wyłączenie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji

5/5 - (1 vote)

Osoba nie będąca zobowiązanym, która rości sobie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego, majątkowego którego prowadzi się egzekucję administracyjną, może wystąpić do organu egzekucyjnego z żądaniem ich wyłączenia spod egzekucji. Osoba ta jest zobowiązana do przedstawienia lub powołania dowodów na poparcie swego żądania. Termin do zgłoszenia żądania wynosi 14 dni od uzyskania przez osobę trzecią wiadomości o czynności egzekucyjnej skierowanej do rzeczy lub prawa majątkowego.

Organ egzekucyjny rozpoznaje żądanie i wydaje postanowienie w sprawie wyłączenia spod egzekucji w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia żądania. Termin ten może być przedłużony o dalsze 14 dni, gdy zbadanie dowodów w terminie czternastodniowym nie było możliwe. Do czasu wydania postanowienia w sprawie wyłączenia spod egzekucji organ egzekucyjny ma obowiązek zaniechać dalszych czynności egzekucyjnych w stosunku do rzeczy lub prawa majątkowego, których wyłączenia żądano. Jednakże wcześniej dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Na postanowienie organu egzekucyjnego w sprawie odmowy wyłączenia rzeczy lub prawa majątkowego przysługuje zażalenie. Osobie, której żądanie wyłączenia rzeczy lub prawa majątkowego nie zostało uwzględnione, służy prawo wniesienia powództwa w trybie kodeksy postępowania cywilnego o ich zwolnienie spod egzekucji.[1]

Powództwo to jest powództwem przeciwegzekucyjnym przysługującym osobie trzeciej (powództwo ekscydencyjne). Przesądza o tym treść art. 842 kodeksu postępowania cywilnego, z którego wynika, że powód ma do wyboru dwie możliwości: może wytoczyć powództwo po doręczeniu mu postanowienia o odmowie wyłączenia spod egzekucji lub może wnieść zażalenie na postanowienie i dopiero po doręczeniu mu postanowienia wydanego na skutek wniesionego zażalenia wytoczyć powództwo. [2]

Żądanie wyłączenia spod egzekucji rzeczy lub prawa majątkowego nie może być zgłoszone po zakończeniu postępowania egzekucyjnego. Osoba trzecia może wówczas dochodzić od zobowiązanego odszkodowania na zasadach prawa cywilnego. [3]

Nie można się domagać wyłączenia rzeczy lub prawa spod egzekucji powołując się na zasady współżycia społecznego (wyrok NSA- ośrodek zamiejscowy w Lublinie z 13 marca 1998 r., I SA/Lu 163/97).

Osoba, żądająca wyłączenia spod egzekucji, jest zobowiązana do wskazania dowodów, a nie do uprawdopodobnienia swego żądania. Dowody te nie muszą być dołączone do żądania.

Art. 39 mówi: „Jeżeli w egzekucji obowiązku o charakterze niepieniężnym rzecz lub prawo majątkowe, których wyłączenia spod egzekucji żądano, zostały również objęte środkiem egzekucyjnym wskazanym przez wierzyciela, organ egzekucyjny doręcza mu postanowienie o wyłączeniu. Na to postanowienie przysługuje wierzycielowi zażalenie. Do czasu rozstrzygnięcia zażalenia dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.”

Artykuł ten mówi w praktyce o obowiązku wydaniu rzeczy. Trudno sobie wyobrazić sytuację dotyczącą egzekucji o charakterze niepieniężnym, w toku której prawo majątkowe mogłoby stać się przedmiotem zajęcia egzekucyjnego. Zakwestionowanie przez osobę trzecią prawa własności zobowiązanego do rzeczy mającej być wydaną wierzycielowi ma istotne znaczenie dla określenia treści obowiązku oraz dla samego jego istnienia. Z tego względu wierzyciel ma interes w kwestionowaniu rozstrzygnięcia organu egzekucyjnego o wyłączeniu rzeczy spod egzekucji. [4]

 

W przypadku niektórych obowiązków niepieniężnych przejście na osobę trzecią prawa własności rzeczy podlegającej wydaniu nie ma znaczenia, ponieważ egzekucja jest prowadzona wobec każdorazowego właściciela tej rzeczy. Żądanie wyłączenia takiej rzeczy spod egzekucji jest wówczas bezprzedmiotowe.

Celem wprowadzenia zakazu sprzedaży rzeczy lub wykonywania prawa majątkowego, co do których zostało zgłoszone żądanie wyłączenia ich spod egzekucji, jest uniemożliwienie powstania nieodwracalnych skutków prawnych, do których mogłoby dojść w przypadku braku takiego zakazu.

W przypadku uwzględnienia żądania wyłączenia rzeczy ulegającej szybkiemu zepsuciu, która została sprzedana, wnioskodawcy wypłaca się kwotę złożoną do depozytu.

Formą prawną rozstrzygnięcia wniosku osoby trzeciej jest postanowienie organu egzekucyjnego. Postanowienie rozstrzygające wniosek organ egzekucyjny wydaje po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, które prowadzi na podstawie przepisów k.p.a.

Postanowienia w sprawie wniosku o wyłączenie rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji organ egzekucyjny doręcza osobie trzeciej. Jednak w przypadku prowadzenia egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym podmiotem, któremu organ egzekucyjny powinien doręczyć przedmiotowe postanowienie, może być również wierzyciel. Dotyczy to jednak sytuacji, w której rzeczy lub prawa majątkowe objęte żądaniem osoby trzeciej zostały objęte środkiem egzekucyjnym wskazanym przez wierzyciela. Doręczenie postanowienia o wyłączeniu rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji również wierzycielowi wywiera skutki w postaci uzyskania przez niego legitymacji do wniesienia zażalenia na to postanowienie. W takim przypadku ustawodawca wyłączył możliwość wniesienia zażalenia na to postanowienie przez osobę trzecią, której uprawnienie do zaskarżenia przedmiotowego postanowienia dotyczą tylko rozstrzygnięcia odmawiającego wyłączenia rzeczy lub praw majątkowych spod egzekucji.[5]

 

Przepisy dotyczące wniosku o wyłączenie rzeczy lub praw majątkowych spod egzekucji administracyjnej stosuje się odpowiednio w przypadku zgłoszenia roszczeń do rzeczy lub praw majątkowych zajętych w celu zabezpieczenia.


[1] E. Ochendowski, Postępowanie…, s. 289

[2] F. Zedler, Powództwo o zwolnienie od egzekucji, Warszawa 1973, s. 181

[3] K. Chorąży, W. Taras, A. Wróbel, Postępowanie…, s. 252

[4] P. Przybysz, Postępowanie…, s. 145.

[5] T. Jędrzejowski, M. Masternak, P. Rączka, Administracyjne…, s. 246.

Prawa migrantów w praktyce

5/5 - (1 vote)

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy

CEL PROJEKTU

Celem projektu jest ułatwianie integracji obywateli państw trzecich poprzez zwiększanie ich świadomości na temat praw i obowiązków w Polsce, oraz podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji i wyzyskowi migrantów na rynku pracy.

CZAS TRWANIA PROJEKTU

1 marca 2014 – 30 czerwca 2015 (15 miesięcy)

OPIS DZIAŁAŃ REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU

Zostaną zrealizowane następujące działania:

  • Kampania informacyjna
  • Pomoc migrantom
  • Szkolenia antydyskryminacyjne
  • Krajowa konferencja
  • Zarządzanie i koordynacja projektu

1. Kampania informacyjna

W Polsce oraz na Białorusi, w Ukrainie i w Wietnamie zostanie przeprowadzona kampania informacyjna. Jej celem jest zwiększenie świadomości migrantów, którzy już przebywają w Polsce oraz tych, którzy wkrótce wyjadą do Polski i spełniają kryteria kwalifikowalności do grupy docelowej Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI). Kampania będzie dotyczyć kwestii związanych z prawami i obowiązkami migrantów w Polsce.

W Polsce pod numerem 22 490 20 44 będzie działać specjalna infolinia dla migrantów, umożliwiająca im uzyskanie porady i wiedzy o przysługujących im w Polsce prawach i obowiązkach, o możliwości uzyskania pomocy w przypadku łamania ich praw, w tym w szczególności o przysługujących im prawach pracowniczych. Konsultanci będą współpracować z tłumaczami, co umożliwi kontakt migrantom używającymi na co dzień innego języka niż polski.

Na Białorusi (pod numerem +375 162 21 8888) i Ukrainie (pod numerami 0 800 505 501 oraz 527) podobne działania będą prowadzone w oparciu o infolinie już funkcjonujące i wypromowane w tych krajach. Są one od lat prowadzone przez organizacje pozarządowe we współpracy z biurami Międzynarodowej Organizacji ds. Imigracji (IOM). W Wietnamie natomiast została założona nowa infolinia, działająca pod numerem +84 4 3795 7644, również we współpracy z biurem IOM. W ramach niniejszego projektu konsultanci obsługujący infolinie zostaną przeszkoleni przez trenerów z Polski. Konsultanci otrzymają także przetłumaczone na języki ich krajów materiały opracowane dla infolinii w Polsce. Porady udzielone osobom dzwoniącym na infolinię w tych krajach będą dokumentowane zgodnie z wymogami ustalonymi dla grupy docelowej EFI.

Kolejnym elementem kampanii informacyjnej jest strona internetowa prowadzona przez IOM (migrant.info.pl). Informacje na niej zawarte będą nadal uaktualniane i uzupełniane o najnowsze regulacje prawne i inne aktualności. Strona jest dostępna w 8 językach: angielskim, chińskim, francuskim, ormiańskim, polskim, rosyjskim, ukraińskim i wietnamskim.

Opracowane i dystrybuowane będą także materiały informacyjne promujące infolinie i stronę internetową wśród migrantów. W Polsce materiały te zostaną przekazane organizacjom zrzeszającym migrantów, inspektorom pracy, pracownikom instytucji publicznych, organizacjom zajmującym się pomocą migrantom, zagranicznym placówkom dyplomatycznym, szkołom wyższym a także będą dystrybuowane za pośrednictwem środków masowego przekazu, w tym Internetu i prasy. Materiały informacyjne pojawią się także na przejściach granicznych. Podobnie jak inne materiały przygotowywane w ramach tego projektu, również i te materiały zostaną przetłumaczone na główne języki krajów pochodzenia migrantów.

Ponadto, zostanie zrealizowany cykl ok. 10 audycji radiowych emitowanych w ogólnopolskim radio. Audycje te będą miały na celu przybliżenie różnorodnych kwestii związanych z integracją migrantów reprezentantom społeczeństwa polskiego. Audycje te będą mieć wymowę antydyskryminacyjną.

Zorganizowane zostaną także spotkania informacyjne dla migrantów na temat przysługujących im w Polsce praw i obowiązków. Będą one mogły być organizowane zarówno w Polsce, jak i we wspomnianych powyżej wybranych krajach pochodzenia migrantów. Będą one organizowane w oparciu o sieć biur IOM oraz współpracujących z nimi organizacji pozarządowych.

2. Pomoc w sytuacjach kryzysowych

Migrantom, którzy już na terenie Polski znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności na skutek nadużyć pracodawcy czy też pośrednika pracy, będzie udzielana potrzebna pomoc. Będą oni mogli uzyskać, między innymi informację o możliwości dochodzenia swoich praw, będą także mogli skorzystać z pomocy w mediacji z pracodawcą. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba padła ofiarą handlu ludźmi, będzie ona kierowana do działającego na zlecenie MSW Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi.

3. Szkolenia antydyskryminacyjne

W celu zwiększenia skuteczności działań na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania wyzyskowi i dyskryminacji migrantów na rynku pracy będą realizowane szkolenia antydyskryminacyjne, które będą adresowane do – między innymi – aplikantów, sędziów, pracowników szkół wyższych, pracowników Państwowej Inspekcji Pracy i przedstawicieli sektora prywatnego.

Szkolenia będą odbywać się na podstawie opracowanego już przez IOM programu szkoleniowego. Program ramowy może być modyfikowany i dostosowywany do potrzeb różnych grup uczestników. Szkolenia będą prowadzone metodami interaktywnymi przez trenerów wyspecjalizowanych i doświadczonych w problematyce będącej tematem poszczególnych modułów. Przewidujemy organizację ok. 8 szkoleń, na których przeszkolonych zostanie ok. 150 osób.

4. Krajowa konferencja

W ramach projektu zostanie zorganizowana ogólnokrajowa, ok. 2-dniowa konferencja poświęcona problematyce migracji i integracji, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z rynkiem pracy. Zostaną na nią zaproszeni przedstawiciele wszystkich kluczowych instytucji zajmujących się ta problematyką, m. in: instytucji rządowych różnego szczebla, organów kontroli, związków zawodowych, związków pracodawców i organizacji pozarządowych wspierających i zrzeszających migrantów.

5. Zarządzanie, koordynacja i administracja

Projekt będzie zarządzany przez IOM. W celu monitoringu i ewaluacji wdrażania projektu zostanie powołany Komitet Sterujący. W skład Komitetu Sterującego będą wchodzić reprezentanci Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Państwowej Inspekcji Pracy.